Dnes je 21.1.2025  Hlavní stránka - Calla | Energetika | Ochrana přírody | Doprava | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 

Vyhledávání


Facebook Profil Cally na Facebooku
Tato webová stránka byla vytvořena za finanční podpory SFŽP a MŽP.

button enviroskop.cz

Co mohu udělat jako jednotlivec?

Bylo by chybou domnívat se, že jednotlivec nemůže pro ochranu hmyzu, který je vázán na staré stromy, udělat nic. Velkou prioritou v ochraně těchto druhů je především ochrana biotopů, tj. starých stromů, a to včetně jejich torz, vysokých pařezů, mrtvých stojících i ležících kmenů. Každý takový strom je v dnešní krajině nenahraditelným prostředím pro celou řadu živočichů, ačkoli běžný smrtelník většinu z nich nikdy neuvidí. Proto první zásadou je, aby se takové stromy z volné krajiny, ale ani parků, zahrad a městské zeleně neztrácely. Stromové torzo nebo padlý kmen ponechaný v rohu zahrady může být přece pro zahradu atraktivním a esteticky působivým zpestřením.

Od pasivního ponechávání můžeme přejít i k aktivní ochraně. Jednou z možností je pravidelné ořezávání stromů "na hlavu". A zdaleka se to netýká jen tzv. hlavatých vrb, které zvěčnil Josef Lada na řadě svých oblíbených obrázků. Kromě ochrany vzácných brouků, kterým stříhání vytvoří ve stromě brzy vhodné dutiny, tak vlastně přispíváme i k zachování typického rázu české krajiny. I na zahradě si můžeme vytvořit "broukoviště", tzv. loggery.

Každý strom je biotopem pro nejrůznější organismy a, pokud má být pokácen, musíme pečlivě zvážit případné povolení takového drastického zásahu. Rozhodovacích procesů o kácení se mohou jednotlivci efektivněji účastnit především tehdy, když založí občanské sdružení. Pokud však máte dojem, že někdo kácí stromy nelegálně, bez všech potřebných povolení, obraťte se okamžitě na policii nebo na příslušný oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP). K pravomocím inspekce patří i úplný zákaz činnosti, která porušuje české zákony v ochraně životního prostředí.

O ohrožených druzích toho potřebujeme vědět co nejvíce. A k jejich poznání může přispět i naprostý laik. Jednou z možností je např. mapování výskytu některých brouků vázaných na staré stromy. Údaje lze jednoduše zadávat např. na serveru www.biolib.cz.

 

a

 

 © 2006 - 2025 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel./fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist