Vyhledávání
Profil Cally na Facebooku
|
|
|
Tato webová stránka byla vytvořena za finanční podpory SFŽP a MŽP.
|
|
Záchranné transfery
Záchranné transfery nejsou příliš vhodnou formou ochrany hmyzu vázaného na staré stromy. Vždy musíme mít na paměti, že jakákoli manipulace s vývojovými stadii těchto druhů jim může uškodit. U vývojových stadií žijících uvnitř kmenů záchranný transfer jedinců nepřipadá v úvahu vůbec (kromě převozu celých kmenů), u dutinových druhů je sice zdánlivě jednodušší, jeho úspěšnost však může být nízká kvůli změně podmínek, kterým tyto citlivé druhy vystavíme. Proto přistupujeme k záchranným transferům jedinců jako ke krajnímu řešení po vyčerpání všech ostatních možností.
K záchrannému transferu samozřejmě neodkladně přistoupíme tehdy, kdy už je dílo zkázy dokonáno. V řadě případů jsou bohužel odborníci přivoláni až v okamžiku, kdy se v okolí pokácených stromů válejí po zemi larvy a kukly ohrožených brouků. V takovém případě je transfer vývojových stadií na místě. Vždy je však nutné, aby byl takovému počínání přítomen odborník - entomolog, který vybere vhodnou náhradní lokalitu. Neodborný přenos larev či kukel, byť vedený dobrými úmysly, může způsobit více škody než užitku.
V ostatních případech je záchranný transfer řešením, které nelze příliš doporučovat. V případě transferů do přírodních dutin je takřka jisté, že v nich již budou přítomni další jedinci ohrožených druhů a není jisté, co způsobí přenesení dalších. Domníváme se, že téměř vždy lze najít způsob, jak situaci vyřešit. Vhodnými způsoby jsou např. vytvoření broukoviště, ořezání stromu na torzo či vysoký pařez nebo ponechání ležícího dřeva na místě.
|